Haymana ilçesinin Sındıran Mahallesi’ne inşa edilen 54 bin metreküp su hacmine sahip sulama göletinden yaklaşık 1500 dekar‘ kuru tarım’ alanına 6 bin metre uzunluğunda sulama borusu uzatılarak çiftçilere ‘sulu tarım’ yapma imkânı sağlandı. Göletten arazilerine sulama yapan üreticilerin buğday verimi iki katına çıktı.

‘Yavaş: Çiftçilerimize Sulu Tarım Yapma İmkânı Tanıdık’

Başkentli çiftçilere sulu tarım yapma imkânını sağladıklarını sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş şu ifadeleri kullandı:

‘‘Tarımsal Sulama Göleti ve İletim Hattı” projemizle; çiftçilerimiz gülüyor, ülkemiz kazanıyor. Haymana Sındıran Mahallesi’ne inşa ettiğimiz sulama göletinden yaklaşık 1500 dekar ‘kuru tarım’ alanına 6 bin metre uzunluğunda sulama borusu uzatarak çiftçilerimize ‘sulu tarım’ yapma imkânı sağladık. Göletten arazilerine sulama yapan üreticilerin buğday verimi iki katına çıktı.’’

İklim Değişikliğinin Mahsul Üzerinde Etkileri Nelerdir? İklim Değişikliğinin Mahsul Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Amaç: Kuraklık Karşısında Su Kaybını Azaltmak ve Verimi Artırmak

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen sulama çalışmaları kapsamında, su kaynaklarının verimli kullanılması, kurak iklim şartlarında su kaybının önüne geçilmesi ve kuru tarım arazilerinin sulu tarıma geçirilerek verimin ve ekonomik kazancın artırılması için çalışmalar artarak devam ediyor.

Haymana’nın Sındıran Mahallesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, şunları kaydetti:

“Büyükşehir’in kendi imkânlarıyla yapmış olduğu bir sulama göleti… 54 bin metreküp su hacmine sahip olan bu göletten 3 ana hattan yaklaşık Bin 500 ile Bin 600 dönüm alanı suladık. 2 Bin 100 dönüme kadar çıkacak bir sulama sahamız mevcut. Bunun yanı sıra mahallemize 1 adet selektör makinesi kurduk ve teslimini yaptık.

Bunu da üreticilerimizin en önemli hububat üretimi merkezlerinden bir tanesi olan Haymana Sındıran Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Hem sulama göleti, sulama şebekesi hem de selektör makinesi artık buradaki üreticilerimizin hizmetinde. Bu sayede gelirlerini minimum üçe katlayacaklar 200 ile 250 kilo ürün alırken şimdi 450 ile 700 kilo arasında değişen bir hasat miktarına sahibiz. Artık kuru tarımdan sulu tarıma geçtiğimiz için rekolte artıyor, rekolte artınca da üreticinin gelirini artırmış oluyoruz.”

Editör: Haber Merkezi