Tarım ÜFE Açıklandı! Rekor Yükseliş Devam Ediyor! Tarım ÜFE Açıklandı! Rekor Yükseliş Devam Ediyor!

TARSİM’in ev sahipliğinde,  Konya’da Gelir Koruma Sigortası Lansman toplantısı gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ’nin katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, Konya Valisi Vahdettin ÖZKAN, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet SORGUN, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü ve TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Burhan DEMİROK ve TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil GÜNAL konuşmalar gerçekleştirdi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkan Yardımcısı ve TARSİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Ebru GENÇOSMANOĞLU’nun da katıldığı toplantıda, TARSİM Çiftçi Hikayeleri Projesi filminin ilk kez gösterimi yapıldı. Toplantı, konuşmaların ardından gerçekleştirilen plaket takdimi ile son buldu.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ konuşmasında, 2022 yılında 296 milyar liralık tarımsal varlığın sigortalandığını, bu rakamın daha da yukarıda olmasını arzu ettiğini belirterek, "Mutlak surette tarım sigortasına daha fazla dikkat kesilmemiz, ilgi göstermemiz gerekiyor. Yaptığımız iş, her türlü doluya, sele, taşkına, kuraklığa açık olan bir faaliyet. Gelir Koruma Sigortası, Avrupa’da ilk kez ülkemizde uygulanıyor. Konya’da buğday üreticilerimiz için uygulanmaya başladı. Afetlerin yanı sıra fiyat dalgalanmaları nedeniyle olabilecek gelir kayıplarına karşı da üreticimizi koruyacağız." dedi.

Tarım Reformu Genel Müdürü DEMİROK konuşmasında, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak, değişen iklim şartlarının, tarımda sigorta uygulamasını öne çıkardığının altını çizdi. İlk defa başlayacak olan Gelir Koruma Sigortası’nın, Konya’da buğday ürününde uygulanacağını dile getiren Demirok, “Üreticilerimizin en iyi şekilde üretim yapması ve ülkemize katkısının artması için çalışmalarınıza devam ediyoruz.” dedi.

Genel Müdür GÜNAL ise, Gelir Koruma Sigortası’nı, TARSİM’in gelişim sürecinde çok önemli adımlardan biri olarak nitelendirerek, ülkemizde işini sevgisini katarak toprağı daha anlamlı kılan, emektar üreticilerin hizmetine sunabilmenin mutluluğunu yaşadığını belirtti. TARSİM’in, üreticilerin ihtiyaç ve beklentilerinin üzerinde bir hizmet sunabilme ve memnuniyetlerini arttırma gayesiyle yoluna paydaşlarıyla birlikte devam edeceğini vurgulayarak, Gelir Koruma Sigortası’nın Türk tarımına ve üreticilere hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.