Deprem Nedeni İle Sağlıklı Bilgi Alınamadı

TÜİK, Nisan ayına ait süt ve süt ürünleri üretim verilerini yayınladı. Veriler, deprem nedeniyle bazı bölgelerden alınamayan verilerin etkisiyle geçici uygulamalarla oluşturuldu. Nisan ayında, inek sütü miktarı ve içme sütü üretimi düşerken, ayran ve inek peyniri üretimi arttı.

TÜİK, Nisan ayına ilişkin süt ve süt ürünleri üretim verilerini paylaştı. Yapılan açıklamada, deprem felaketinin etkilediği bölgelerden sağlıklı veri alınamadığı için istatistik üretim süreçlerinde geçici uygulamalar yapıldığı ve ayrıntıların ‘Metaveri’ bölümünde yer aldığı belirtildi. Bu durum, verilerin doğal dalgalanmalara maruz kalmasına neden oldu.

Tüketiciyi Aldatanlara Büyük Bedel: 24 Milyon Lira Ceza Kesildi! Tüketiciyi Aldatanlara Büyük Bedel: 24 Milyon Lira Ceza Kesildi!

İnek Sütü Miktarı Düştü

TÜİK verilerine göre, ticari süt işletmeleri tarafından Mart ayında toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında yüzde 3,5 azalarak 879 bin 602 tona düştü. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ise toplanan inek sütü miktarı yüzde 2,4 azalırken, Ocak-Nisan döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 artış kaydetti. Mart ayında 138 bin 678 ton olarak gerçekleşen içme sütü üretimi ise Nisan ayında yüzde 11,6 azalarak 122 bin 660 tona geriledi. İçme sütü üretimi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7’lik bir artışı temsil etti.

Peynir Üretimi Arttı Yoğurt ve Tereyağı Üretimi Azaldı

Nisan ayında ayran üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,6 artarken, inek peyniri üretimi yüzde 2 artış gösterdi. Yoğurt üretimi yüzde 7,1 ve tereyağı üretimi ise yüzde 16,5 oranında azaldı. Ocak-Nisan döneminde ise içme sütü üretimi yüzde 8,2, inek peyniri üretimi yüzde 6,2 ve ayran üretimi yüzde 5,6 artış gösterirken, yoğurt üretimi yüzde 0,1 azaldı ve tereyağı üretimi yüzde 23,4 düştü.

Editör: Haber Merkezi