Yatırımcılara arsa tahsis belgelerinin verildiği törende konuşma yapan TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, tüm temel altyapı onaylarının tamamlandığını belirttiği konuşmasında şunları kaydetti:

‘’Fabrika inşaatlarına başlamaya hazırız’’

''2018 yılında tüzel kişiliğine kavuşan OSB’mizin, 4 yıllık süreçte; tüm temel alt yapı projeleri Dünya Bankası tarafından onaylanmış ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından birkaç hafta içinde ihalelere çıkılmak üzere tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda. Arsa Tahsisleriyle birlikte bugün fabrika inşaatlarına başlamaya hazırız.

Bugüne kadar birçok ilki gerçekleştirdiğimiz bölgemizde, Avrupa Yeşil Mutabakatı, Dijital Tarım, Tarladan Çatala Dijital Değer Zinciri, Ortak Lojistik Merkezi, Girişimci Ekosistemi, Tarım ve Gıda Teknolojileri Test Merkezi, Dijital Tarım ve Gıda Endüstrisi Eğitim Kompleksi, Güneş Enerji Santrali gibi önemli projelerimiz planlanmış durumda. Bu projelerimiz ile hedefimiz; yatırımcılarımızın küresel rekabetçilik güçlerini artırmak, sürdürülebilir ve kârlı büyümelerini sağlamak.

TÜİOSB’nin konumlandığı alan çevresinde bulunan köylerimizde yaşayan yöre halkımız ile de başından beri birlikte yürüyoruz. Bu anlamda bize olan güvenleri ve destekleri için yöre halkına da çok teşekkür ediyoruz. Katma değeri yüksek üretimlerimizle, bölgede sağlayacağımız alt yapı ve istihdam ile biz de daima onların yanında olacağız.’’ ifadesini kullandı.

Bölgede sayısı 10 bin kişiye istihdamın ulaşacağını ifade eden Başkan, 2023 yılı sonuna kadar fabrika inşaatlarının sonuna gelinip en kısa sürede üretime geçileceğini belirtti.

Törende konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, üretim üssü olan OSB’lerde giderek artan üretim faaliyetlerinin ülkenin büyümesine, ihracatına ve istihdamına önemli katkılar sunduğunu ifade etti. Bakan Nebati konuşmasında şunları kaydetti:

‘’OSB altyapı yatırımları ile arsa tesliminde KDV muafiyeti sağlıyoruz’’

''Bizler, Hükümetlerimiz döneminde artan yatırım ve üretim iştahına karşılık yeni OSB’lerin kurulmasını hep destekledik. Bu desteğimizi ilerleyen dönemde de kesintisiz şekilde sürdüreceğiz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız OSB’lerin kurulması için kredi desteği verirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak bizler de OSB altyapılarının tamamlanması için çeşitli vergisel teşvikler sunuyoruz.                                        

OSB’lerin altyapı yatırımları ile arsa teslimlerinde KDV muafiyeti sağlıyor, bölge dâhilindeki tüm binaları emlak vergisinden muaf tutuyor, arsaların tahsisine ilişkin sözleşmelerden damga vergisi almıyoruz.

İzmir-Bornova’da Orman Yangını! İzmir-Bornova’da Orman Yangını!

Sağladığımız tüm bu teşvikler ve iyileşen yatırım ortamı sayesinde 2002 yılında 192 olan OSB sayısını bugün 391’e çıkardık.                                                                                      

Editör: Haber Merkezi