Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı" kapsamında, ülke genelinde büyükbaş hayvanların şap hastalığına karşı aşılanması için bir kampanya başlatılacak. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli, 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren başlayacak olan bu kampanya çerçevesinde 17 Kasım 2023 tarihine kadar sürecek aşılama faaliyetlerini gerçekleştirecekler.

Şap hastalığı, uzun yıllardır bilinen ve canlı hayvan ticaretini olumsuz etkileyen bir hastalık olarak biliniyor. Büyük ekonomik kayıplara yol açan bu hastalık, çift tırnaklı hayvanları etkileyen bir viral hastalık türüdür. Sığır, manda, koyun, keçi ve domuzların yanı sıra yabani çift tırnaklı hayvanlar da şap hastalığına duyarlıdır.

Büyükşehir Belediyesinden Kurban Satış Noktalarına Sıkı Denetim! Büyükşehir Belediyesinden Kurban Satış Noktalarına Sıkı Denetim!

Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan sonbahar şap aşılama kampanyası, hastalığa karşı koruma sağlamanın yanı sıra büyükbaş hayvanların sevkleri ve buzağı desteklemesi gibi işlemler için de zorunludur. Şap hastalığına karşı aşı yapılmamış hayvanların sevkine izin verilmezken, buzağı desteklemesinden de faydalanamazlar. Aşılamanın hastalıktan korunmada ne kadar önemli olduğu vurgulanarak, tüm yetiştiricilere büyükbaş hayvanlarına şap aşısını yaptırmaları çağrısında bulunulmaktadır.

Kampanyanın amacı, ülkenin büyükbaş hayvan varlığını şap hastalığına karşı koruma altına almak ve bu sayede hem hayvan sağlığını hem de ekonomik dengeyi korumaktır. Kampanyanın başlamasına sayılı günler kala yetiştiriciler, hayvanlarını aşılatmak için hazırlıklarını yapmaya başladı.

Editör: Haber Merkezi