Şeker ilaveli meyve suyu

Sağlıksız İçerik:  Eklenmiş şekerler, lifsiz meyveler, yüksek fruktozlu mısır şurubu

Meyve suları diğer gazlı içeceklerin yanında daha sağlıklı düşünülse de bu doğru değildir. Yüzde 100 meyve koyduklarını da söylese de üretici ve marketler, gerçek meyveden daha fazla şeker içeren ürünleri yapar ve satarlar.

Kızarmış yiyecekler

Sağlıksız İçerik: Yüksek ısı, iltihaplı yağ

Kızarmış yiyecekler, çok yüksek yağ ve hayvansal kaynaklı ürünleri çok uzun süre pişirdiğinde ortaya çıkan, AGE'ler içermeleridir. Uzmanlar, AGE'lere maruz kaldığımızda bunun vücutta iltihaplanmaya ve oksidatif strese yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Sosis

Sağlıksız İçerik: Nitratlar ve nitritler, yüksek ısıda pişirme yöntemleri

İşlenmiş etler insan sağlığına her açıdan oldukça zararlıdır. Birincisi, genellikle doymuş yağ oranı yüksek kırmızı etten yapılırlar. Kırmızı et tek başına sizin için korkunç olmasa da, işlenmiş kırmızı et genellikle yüksek düzeyde sodyum ve ayrıca nitrat ve nitrit gibi katkı maddeleri içerir. Araştırmalar nitritlerin, kansere bile yol açabileceğini söylüyor.

 

Beyaz şeker

 Yüksek rafine beyaz şeker tüketimi kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi riskli hastalıklara neden oluyor. Şeker ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız, sıfır kalorili tatlandırıcı kullanabilirsiniz.

 

Fast food

Sağlıksız Malzemeler: Çok fazla sodyum, doymuş yağ ve trans yağ

Fast food pratik ve lezzetlidir, ancak çoğu zaman sodyum, doymuş yağ ve toplam yağ açısından sağlıksızdır. Bu nedenle fast food, yiyebileceğiniz en sağlıksız yiyeceklerden biri olarak kabul edilir ve kalp hastalıklarına, diyabete ve obeziteye neden olur.

Enerji içecekleri

Sağlıksız İçerik: Çok fazla sükroz, glikoz ve kafein

Enerji içecekleri aşırı fiyatlı kimyasal kokteyllerdir. Enerji içecekleri normal gazlı içeceklere göre dişlerinizi yüzde 10 daha fazla aşındırır. İçeriğinde, sert bir kahvede bulunan kafeinden daha fazla kafein var ve içerisinde bulunan tatlandırıcı ve kimyasallar ciğerlere, böbreklere zarar verir.

Barbekü Sosu

Sağlıksız İçerik: Yüksek fruktozlu mısır şurubu

Barbekü sosu, dumanlı ve tatlı bir şeyi seven insanlar için tercih edilen çeşni olabilir, ancak belinize zarar verebilir. Şişelenmiş barbekü soslarının çoğu, tonlarca ilave şeker ve şeker çeşitleriyle doludur.

Soya yağı

Pek çok işlenmiş ve paketlenmiş gıdada soya yağı bulunur, ancak soya fasulyesi yağı son zamanlarda beslenme dünyasında olumsuz bir ilgi görmüştür. Bu yağın obeziteye ile bağlantılı olabileceğini ve hatta Alzheimer veya depresyon gibi nörolojik durumları etkileyebileceğini iddia eden bazı hayvan çalışmaları var

‘’Karbonhidratlar Yağlanmaya Neden Olur’’ Efsanesi Doğru mu? ‘’Karbonhidratlar Yağlanmaya Neden Olur’’ Efsanesi Doğru mu?