49 kursiyer genç üreticinin katıldığı eğitimde, yüksek teknoloji traktörlerin kullanımı, otomatik dümenleme, pnömatik hassas ekim makineleri ve ilaçlama makineleri gibi gelişmiş tarım makinelerinin kullanımı, teknik özellikleri, temel bakım ve takibi detaylı bir şekilde öğretiliyor.

Bakan Yumaklı’dan Buğday Alımına İlişkin Teminat! Bakan Yumaklı’dan Buğday Alımına İlişkin Teminat!

Eğitimin amacı, bölgede tarımda çalışan genç nüfusun bir araya getirilerek, verimlilikle beraber iş güvenliğini artırmak, makine bakımı ve iş ömrünün uzatılması, çağımızın teknolojisini etkin kullanmak ve en önemlisi de maliyetleri azaltmak. Birlik aynı zamanda bölge üretimini destekleyerek tarımda genç nüfusu korumak, sürdürülebilirliği sağlamak, yeni nesil tarım makineleri hakkında bilgi birikimini artırmak ve ortak makine kullanma kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır.

Eğitim, 6 ay boyunca haftada iki gün teorik ve pratik olarak gerçekleştirilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere, Amasya DSYB tarafından sertifika verilecek.

Amasya DSYB, 2024 yılı içerisinde ilerleyen zamanlarda genç üreticilere yönelik iş güvenliği, finans yönetimi, mesleki eğitimler (peynir yapımı) vb. eğitimlerin de verilmesini planlıyor. Bu eğitimler, Amasya DSYB personeli, üniversite ve tarım araştırma enstitüleri aracılığıyla gerçekleştirilecek.

2024 yılı içerisinde ilerleyen zamanlarda genç üreticilerin, iş güvenliği, finans yönetimi, mesleki eğitimler(peynir yapımı) vb. eğitimlerin; gerek birlik personeli gerek Üniversite ve Tarımsal Araştırma Enstitüleri aracılığıyla verilmesi planlanmakta. Bu eğitimler ise Amasya DSYB tarafından finanse edilecek.

Editör: Haber Merkezi