Adana'da 2020'de yaklaşık 700 bin dönüm alanda ekilen mısırda 820 bin ton rekolte gerçekleşirken bu rakamlar, 2021'de 665 bin dekarda 810 bin ton, geçen yıl ise 867 bin dönümde 888 bin ton olarak kayda geçti.

Belediye’nin Buğdayları İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor! Belediye’nin Buğdayları İhtiyaç Sahiplerine Ulaşıyor!

Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, insan beslenmesinin yanı sıra sanayide ve hayvan yemi olarak da kullanılan mısırın önemli bir ürün olduğunu söyledi.

Türkiye'de geçen yıl 8 milyon ton, Adana'da da yaklaşık 900 bin ton civarında mısır üretildiğini aktaran Tekin, şöyle konuştu; “Bu yıl da yine üretim alanımız 860 bin dekar civarında. Ancak bu yıl 1 milyon 200 bin ton civarında mısır üretimi bekliyoruz. Adana'da dekara ortalama verim, iklime bağlı olarak değişmekte. Bu yıl hava şartları gayet iyi. Bahar yağışlarını düzenli olarak aldık. Mısırlarımızda da rekoltenin yükselmesini bekliyoruz. Birinci ürünlerde ortalama dekara verimlerinin 1400-1500 kilogram civarında olması muhtemel. İkinci ürünlerde de 1000 ile 1200 kilogram arasında verim alınabilir".

Tekin, Adana'nın Türkiye mısır üretiminin yaklaşık yüzde 10'luk payını karşıladığını belirterek, “Konya şu an mısır üretiminde birinci, Adana ikinci sırada yer almakta. Ancak bu yıl iklim şartlarının daha iyi olması, bizim bölgemizdeki mısır rekoltesini yükselteceğinden birinci sırada oluruz diye ümit ediyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi