DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, internet aracılığıyla düzenlenen bir basın toplantısında bu konuya dikkat çekti ve mevcut enfeksiyon seviyelerine dair sınırlı verilere ulaşıldığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) vakalarında yaşanan artışın, özellikle kuzey yarımküredeki artışların endişe verici olduğunu duyurdu. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, internet aracılığıyla düzenlenen bir basın toplantısında bu konuya dikkat çekti ve mevcut enfeksiyon seviyelerine dair sınırlı verilere ulaşıldığını belirtti.

Kuzey Yarımkürede Endişe Verici Eğilimler

Tedros, kuzey yarımkürede Covid-19 vakalarında endişe verici eğilimlerin devam ettiğini ve kış mevsiminin yaklaştığını ifade etti. Ancak tam olarak kesin verilere ulaşamamanın sorun olduğunu belirtti. Tedros, Covid-19 vakalarında gözle görülür bir artışın olduğunu vurgulayarak, dünya genelinde herhangi bir baskın virüs varyantı olmamasına rağmen Omikron alt varyantı EG.5'in yükselişte olduğunu ve BA.2.86 alt varyantının da bazı ülkelerde tespit edildiğini açıkladı.

Aşılar Hala Koruma Sağlıyor

DSÖ Pandemik Korona Programı Başkanı Maria Van Kerkhove, ön verilere göre mevcut korona aşılarının yeni varyantlara karşı koruma sağladığını belirtti. Bu, aşıların önemini vurguluyor ve aşı olmanın önemini tekrar vurguluyor.

Kas Ağrıları Olanlar Dikkat! Bu Besinler Size İyi Gelecek Kas Ağrıları Olanlar Dikkat! Bu Besinler Size İyi Gelecek

Kış Mevsimi ve Artan Riskler

Van Kerkhove, soğuk kış mevsiminin insanların kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirdiği bir dönem olduğunu belirterek, bu durumun koronavirüs gibi hava yoluyla bulaşan virüslere ortam sağladığını ifade etti. Ayrıca, grip ve RSV virüslerinin de bu dönemlerde daha fazla yayıldığına dikkat çekti ve testlerin ve aşılamaların önemini vurguladı.