Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ( EDSYB) Başkanı Faruk Günay, çiğ süt fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Günay, çiftçilerin bu fiyatlarla hayvancılığı sürdüremeyeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan süt fiyatlarını tekrar gözden geçirmesini, çiğ süt üreticisinin korunması çağrısında bulundu.

Günay, açıklamasında şunları kaydetti:

‘Bu maliyetlerle bu sütün altından çiftçinin kalkması mümkün değil’

 “Çiğ süt fiyatları ile ilgili bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde bir fiyat açıklaması yapıldı Ulusal Süt Konseyi tarafından.  Çiftçinin eline geçecek fiyat 13,5 TL oldu.  Artı bakanlığımızın vereceği süt teşviki var. Yalnız bu maliyetlerde bu sütün altından çiftçimizin kalkması mümkün değil. Şuan 14.75 kuruşa mal olan 1 litre sütün maliyetinin 13,5 gibi bir fiyat vermesi oldukça komiktir.

‘Üretici bu yükün altından kalkamadığı taktirde hayvanları kesime yollayacak’

O İlde Ekmeğe Yapılan Zamma Valilik Müdahalesi! O İlde Ekmeğe Yapılan Zamma Valilik Müdahalesi!

Çiğ sütün fiyatının 16 veya 17 liradan aşağı açıklanmaması gerekmektedir. Böyle yapıldığı takdirde maalesef, üreticimiz  bu yükün altından kalkamadığı takdirde hayvanlarını kesime yollayacaktır. Bilindiği üzere son 3 yıldan beri maalesef bir hayli sıkıntı yaşanmaktadır. Bizim taktığımız küpelerde bunun bir kanıtıdır.

‘Cumhurbaşkanımızdan süt fiyatlarını gözden geçirmesini istiyoruz’

2023 yılımda 30 bin buzağı küpe takmışız. 3 sene evvel 60 binlerde Erzincan’da merkez ve ilçelerde küpe takmışız. 2023 yılında 30 bin buzağa küpe takmışız. Bu demek ki 25 - 30 bin  buzağı yok, bunların anneleri kesime gitmiş. Acilen çiğ süt fiyatlarının refüze edilmesi ve tekrar değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü girdi maliyetleri, yem, mazot ve işçilik fiyatları yüzde 100’e yakın artmıştır. Bu konuda tekrar süt konseyinden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan süt fiyatlarının gözden geçirmesini istiyoruz.” 

Editör: Haber Merkezi