TÜKETBİR Başkanı TUNÇ: Et fiyatları üzerinde yapılmak istenen algı operasyonlarına itibar etmeyin”
“Sosyal medya üzerinde “hayvanlarınızı kestirmeyin fiyatlar daha da yükselsin” gibi akıl tutulması niteliğinde paylaşımları maksatlı ve kötü niyetli olarak değerlendiriyoruz.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, sosyal medya üzerinde “hayvanlarınızı kestirmeyin fiyatlar daha da yükselsin” gibi akıl tutulması niteliğinde paylaşımların dolaştığını belirterek, bunlar kasıtlı ve kötü niyetli olarak paylaşılıyor. Kırmızı et fiyatları üzerinde yapılmak istenen algı operasyonlarına itibar etmeyin dedi.
Tunç, yaptığı yazılı açıklamada, Dünyada ve özellikle de bölgemizde önemli gelişmelerin yaşandığına işaret etti.

Büyükbaş Hayvancılık İçin Silajlık Mısır Hasadı Başladı! Büyükbaş Hayvancılık İçin Silajlık Mısır Hasadı Başladı!


Bülent Tunç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:


Kovid-19 Salgını, ardından Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan savaş her ülkenin yeni tedbirler alması gerektiğini ortaya koymaktadır. Her ülke başta gıda, güvenlik ve sağlık olmak üzere bir dizi tedbir almak zorunda kaldı. Bu çerçevede ülkenin marka değerine katkı sağlayan üreticilerin korunması için de hükümetimiz yeni eylem planları açıkladı.
En büyük gücünü üretimden alan biz üreticilerin de bu dönemde yaşadığı birçok sorun ortaya çıktı. Özellikle hükümetimizin aldığı kararlar ve desteklerle bu sorunun çözümüne yönelik iyi niyetli adımlar oldu.


Salgın ve coğrafyamızın bize yüklediği misyon gereği yaşanan sıkıntılar noktasında ülkesini seven her Türk vatandaşı gibi bizde elimizi, tabir yerindeyse gövdemizi taşın altına koyduk. Allaha şükür belli mesafeler de kat ettik.


Üreticilerimizin başta yem olmak üzere tüm sorunlarının çözümü noktasında ilgili mercilere sorunları aktardık ve aktarmaya devam ediyoruz.
Yaşadığımız olumsuzlukların çözümü noktasında paydaşlarımızla görüşürken, birtakım kişi ve kurumların maalesef algı operasyonları ile bir kez daha yüzleştik.

Özellikle sosyal medya üzerinde “hayvanlarınızı kestirmeyin fiyatlar daha da yükselsin” gibi akıl tutulması niteliğinde paylaşımlar dolaşmaktadır. Bunların kasıtlı ve kötü niyetli olarak yapıldığını düşünüyoruz.
Bu tür davranışların hem vatandaşa hem de üreticilere zarar vereceğini unutmamak gerekir.
Et fiyatları üzerinde oluşturulan bu tür spekülatif hareketlerin, üreticilerimize ve sektörün geleceğine zarar vereceği endişemizi paylaşıyor, üreticilerimize bu tür manipülatif haberlere itibar etmemeleri çağrısında bulunuyoruz. Üreticilerimizin de 84 milyonun bir parçası olduğunu ve bu tür algı operasyonlarına alet olmamasını istiyoruz.


Piyasalarda üreticiyi mağdur etmeyecek makul fiyatlar oluşurken, ileride besicileri zor duruma düşürecek ve üretimin sürdürülebilirliğine zarar verecek “hayvan kestirmeyin fiyat daha da yükselsin” şeklindeki çağrılar tarafımızca fırsatçılık olarak değerlendirilmektedir.”dedi.