ARGE çalışması bir süredir devam eden dünyada henüz bir aşısı ve tedavisi bilinmeyen kırım Kongo ateşine yönelik Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özkul öncülüğünde yürütülen yerli aşı çalışmasının tanıtımı gerçekleştirildi.

Covid-19 Varyantı Dünya Çapında Hızla Yayılıyor! Covid-19 Varyantı Dünya Çapında Hızla Yayılıyor!

Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk Araştırma Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan veteriner fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Özkul toplantı öncesinde TÜSEB Aziz Sancar araştırma merkezini ziyaret etti.

TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan ve diğer yöneticilere görüşen Necdet Ünüvar ve beraberindekiler laboratuvarları gezdi ve yapılanlar çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Senatör salonunda tanıtım ve değerlendirme toplantısında Üniversite Yönetimi TÜSEB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rabia Çakırkoç TÜSEB Aşı Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ateş Kara ve TÜSEB yöneticilerin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda Rektör Ünüvar, Kırım Kongo kanamalı ateşinin Türkiye’nin belirli bölgede yaşayan vatandaşlar için özellikle yaz aylarında kâbus haline geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Ateş Kara da bu tür çalışmaların başarıya ulaşması için takım çalışmasının şart olduğunu vurguladı. Bu aşının başarılı olacağını ve Ankara üniversitesinin TÜSEB’in bu ürünü hem Türkiye’ye hem dünyaya sunacağını yürekten inandığını kaydetti.