Kızarmış yiyecekler tüketen insanların, kızarmış yiyecek yemeyen insanlara göre yüzde 12 daha yüksek kaygı riski ve yüzde 7 daha yüksek depresyon riski taşıdığı belirtiliyor.

Yeni Araştırma: Mutluluk Hormonları Beynimizi Nasıl Etkiler? Yeni Araştırma: Mutluluk Hormonları Beynimizi Nasıl Etkiler?

Yapılan araştırmada, gençlerin ve genç erkeklerin daha büyük risk taşıdığı belirtiliyor. 

Bununla birlikte, beslenme üzerine çalışan uzmanlar, sonuçların ön hazırlık niteliğinde olduğunu ve kızarmış yiyeceklerin zihinsel sağlık sorunlarına yol açıp açmadığının, depresyon veya anksiyete belirtileri yaşayan kişilerin kızarmış yiyeceklere yönelip dönmediğinin kesin olmadığını söylüyor.

Çalışma 11.3 yılda 140.728 kişiyi değerlendirdi. İlk iki yıl içinde depresyon tanısı konan katılımcılar çıkarıldıktan sonra, kızarmış yiyecek tüketenlerde toplam 8.294 anksiyete ve 12.735 depresyon vakası bulunurken, özellikle patates kızartmasının depresyon riskinde önceki yıla göre %2 artış olduğu bulundu.

Çalışma ayrıca, düzenli olarak birden fazla porsiyon kızarmış yiyecek tüketen katılımcıların daha çok genç erkekler olduğu tespit edildi.