Türkiye'de tarım sektörünün payı artarken, tarımda çalışanların yaklaşık yüzde 14,9'u çiftliklerde istihdam ediliyor. Proje kapsamında çiftlik tipolojisi veri toplama ve kapasite geliştirme programı uygulanacak. Bu sayede çiftliklerin güçlü ve zayıf yanları tespit edilerek verimsiz olanların yerine verimli işletmelerin gelmesi hedefleniyor.

Ramazan'da Sofralar Şenlensin Diye Uygun Fiyatlı Et Satışı Başladı! Ramazan'da Sofralar Şenlensin Diye Uygun Fiyatlı Et Satışı Başladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından başlatılan "Hayvancılık Faaliyeti Yapan Tarımsal İşletmelerin Tipolojisinin Geliştirilmesi Projesi" ile çiftliklerin ekonomik analizinin yapılması, güçlü ve zayıf yanlarının tespit edilerek yatırımlarının daha verimli planlanması sağlanacak.

Verimsiz faaliyetlerin yerini verimlileri alacak

Projeyle çiftliklerle ilgili göstergelerin kamu karar verici düzeyinde izlenebilmesine katkı sağlayacak bir araç oluşturulması hedefleniyor. Bu sayede politikaların etkileri analiz edilebilecek ve politika tavsiyesi geliştirilebilecek. Çiftlik faaliyetlerinin çok disiplinli ve boyutlu olarak analiz edilmesini sağlayacak projeyle bu işletmelerin analizi yapılarak, güçlü ve zayıf yanları tespit edilecek. Bunlar da yatırımların planlanarak yapılmasının, verimsiz olanların daha verimlileriyle değiştirilmesinin önünü açacak.