Süt Sektörünün Geleceği Karapınar’da Masaya Yatırıldı! Süt Sektörünün Geleceği Karapınar’da Masaya Yatırıldı!

DHA’nın haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selim Kaplan, Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapay et üretimine ilişkin herhangi bir iznin söz konusu olmadığını açıkladı.

Kaplan, "Şu anda yapay etle ilgili bakanlığımızın herhangi bir vermiş olduğu izin yok ve çalışma izni de yok. Zaman zaman bazı üniversitedeki hocalarımızın buna ilişkin çalışmalar yaptığı basına yansıyor. Bunları da görüyoruz. Ama bizim, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak vermiş olduğumuz bir izin yok. Velev ki bu hocalarımız bu şekilde ve böyle çalışmalar yapıyor ve ‘bu ürünleri biz üreteceğiz’ dediler. Kesinlikle üretmiş olsalar bile bunu ticarileştirmeleri söz konusu olamayacak Türkiye’de." ifadesini kullandı.

'Türkiye'de Üretimine de,  Çalışmasına da İzin Verilmedi'

Kaplan, bakanlık olarak, hayvan varlığını korumak, hayvancılığı geliştirmek üzerine politikalar ürettiklerini vurgulayarak, "Bunun için çalışmalar yürütüyoruz. Tabii ki ülkemizin bazı hassasiyetleri var. Tüketim alışkanlıkları var. Gelenek göreneklerimiz var. Bu noktada da yapay etin bizim ülkemizin beslenme alışkanlığına uygun olmadığını değerlendiriyoruz. Bu yüzden de Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi kesinlikle yapay etin Türkiye’de şu an için ne üretimine izin verilmiştir ne çalışmasına bizim açımızdan verilen bir izin vardır, ne de buna ilişkin bir mevzuat çalışmamız var, ne de bir düzenlememiz var. İşin gerçeği de buna ilişkin zaten herhangi bir düzenlemeyi de düşünmüyoruz" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi