Yağlık Ayçiçeği Tohumu ve Ham Ayçiçeği Yağı İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Kararı ile ayçiçeği tohumunda 100 bin ton, ham ayçiçek yağında 250 bin tonla sınırlı olarak olmak şartıyla, gümrük vergisi yağlık ayçiçeği tohumunda yüzde 27'den yüzde 12'ye, ham ayçiçeği yağında ise yüzde 36'dan yüzde 22'ye düşürüldü.

Kararla ilgili olarak Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu düşürülen gümrük vergileri sadece ülkemizde piyasayı dengeleyecek ve arz yeterliliğini sürdürecek miktarla sınırlı olduğu gibi, çiftçimizin üretim motivasyonuna zarar vermeyecek şekilde hasat dönemi düşünülerek belirlenmiştir. Önümüzdeki 15 Nisan 2024 tarihinde düşük vergili tarife kontenjanı ile ithalat imkanı sonlandırılacaktır. Ticaret Bakanlığımız, almış olduğu tedbirler ile tüketicilerimizin spekülatif fiyat oluşumu ile mağdur edilmesine izin vermeyecek, çiftçilerimizin haklarını gözetmek suretiyle, piyasada yeterli ürün arzına da imkân verecek politikaları gecikmeden hayata geçirecektir" denildi.

Çiğ Süte Ödenen Prim Desteği Sakız Bile Almıyor! Çiğ Süte Ödenen Prim Desteği Sakız Bile Almıyor!

Editör: Haber Merkezi