Haber/Feyzanur Kaya

Manisa’da Erken Üzüm Hasadı Başladı! Manisa’da Erken Üzüm Hasadı Başladı!

Yapılan açıklamada, kamu ihale mevzuatı kapsamında ithal edilen etlerin gıda güvenilirliği kontrollerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiği, gerekli analizlerin akredite laboratuvarlarda yapıldığı belirtilmiştir. 9 Mayıs 2024 tarihinde yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti etin hijyen standartlarına uymadığı tespit edilmiştir. Bu parti, karantina altında bekletilip, kontrollü şekilde muhafaza edilerek imha edilmiştir.

Etlerin imha işlemi, Denizli Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde gerçekleştirilmiştir. İşlemler, Et ve Süt Kurumu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Gümrük Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile tamamlanmıştır.

Bazı sosyal medya platformlarında etlerin analiz sonuçlarının gizlendiği ve menşe ülkeye geri gönderildiği yönündeki iddialara ise Et ve Süt Kurumu, tüm işlemlerin kanunlara uygun ve şeffaf bir şekilde yürütüldüğünü belirterek cevap vermiştir. Kurum, halk sağlığını tehlikeye atabilecek ürünlerin piyasaya sürülmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını vurguladı.

Editör: Haber Merkezi