Hollandalı ve İngiliz araştırmacılar tarafından Hollanda'da 1.719 bağırsak kanseri hastası üzerinde yapılan bir çalışma, en az iki fincan kahve içenlerde hastalığın tekrarlama riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Covid-19 Varyantı Dünya Çapında Hızla Yayılıyor! Covid-19 Varyantı Dünya Çapında Hızla Yayılıyor!

Etki doza bağlıydı ve daha fazla kahve içen kişilerin riski daha da düşüyordu. Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) tarafından finanse edilen ve International Journal of Cancer'da yayınlanan makaleye göre, günde en az beş fincan kahve içen hastaların bağırsak kanserinin tekrarlama olasılığı iki fincandan az içenlere göre %32 daha azdı. Benzer şekilde, daha yüksek düzeyde kahve tüketiminin de kişinin hayatta kalma şansıyla yakından bağlantılıydı.

Her 5 kişiden 1'inde hastalık tekrarlıyor

Araştırma ekibinin lideri Prof. Dr. Ellen Kampman, hastalığın teşhis edilen her beş kişiden birinde tekrarladığını ve ölümcül olabileceğini söyledi. Ekibin düzenli kahve tüketimi ile hastalık arasında nedensel bir ilişkiden ziyade güçlü bir ilişki bulduğunu vurgulayan Kampman "Bu çalışmanın, üç ila dört fincan kahve içmenin bağırsak kanserinin nüksetmesini azaltabileceğini göstermesi ilgi çekici. Bununla birlikte, bulgunun gerçek olduğu konusunda umutluyuz çünkü doza bağlı gibi görünüyor. Yani ne kadar çok kahve içilirse, etki o kadar büyük oluyor" diye ekledi.

Bazı kanserlere yakalanma olasılığını düşürüyor

Çalışma kahvenin kanser riskini azalttığını gösteren en son çalışma. Kahvenin karaciğer ve rahim kanseri riskini azalttığına dair halihazırda güçlü kanıtlar ve ağız, yutak, gırtlak ve cilt kanserleri için de aynı şeyi yaptığına dair bazı kanıtlar bulunuyor. Ayrıca bağırsak kanserine yakalanma riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmektedir.