Bu yıl rekoltenin yüksek olmasıyla birlikte çiftçiler mutlu. Yaklaşık 9 bin dekarlık alanda yetiştirilen domatesle 4 ile 5 TL arasında alıcı buluyor.

Tarım işçileri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başladıkları mesaiye, güneşin altında öğle saatlerine kadar devam ediyor.

Tarihi Geçmiş 1 ton 200 Kilogram Gıda İmha Edildi! Tarihi Geçmiş 1 ton 200 Kilogram Gıda İmha Edildi!

"TARLADA 5 TL, MARKETLERDE 25 TL"

Hasadı yapılan domateslerin Türkiye'nin birçok bölgesine gönderildiğini aktaran Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir,  konuşmasının devamında şunları söyledi:

"9 bin dekar alanda domates üretimi yapılmakta. 3-4 ay önce fidelerini toprakla buluşturan üreticiler, fiyatları yüksek beklerken geçen seneki fiyatlarla aynı satılması çiftçileri mağdur etti. Tarlada en fazla 5 TL’den alıcı bulan domates, marketlerde 25 TL’den satışa sunuluyor. Çiftçi üretiyor aracılar kazanıyor. Çiftçi umudunu kaybetmedi. Rekoltenin yüksek olmasından dolayı üreticiler umudunu ikinci ve üçüncü kırıma bıraktı."

"YÜKSEK REKOLTE BEKLİYORUZ"

45 derece sıcaklığın altında zorlu mesainin başladığını dile getiren çiftçi İbrahim Halil Çağlı, "Dönümünden 15 ton rekolte beklediğimiz tarlada yüksek rekolte beklentimiz var. Geçen sene domatesi tarlada 5 TL’den satıyorduk bu sezon da aynı fiyatlardan alınırken marketlerde 25 TL" diye konuştu.

"FİYAT BEKLENTİMİZ 15 TL"

Çiftçi Ayşe Çağlı ise şu ifadelerde bulundu:

"Marketlerde 25 TL’den satılan domatesimiz 5 TL ve altına aracılar bizlerden alması bizi çok üzüyor ve bu şekilde emeğimiz boşa gidiyor. Sabah ezanından sonra tarım işçileriyle birlikte tarlaların yolunu tutarak kavurucu sıcağın altında zorlu mesaimize başladık. Beklentimiz 10 ile 15 TL arasındayken 5 TL’den satılıyor."

Editör: Haber Merkezi