Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin NEBATİ, artan et fiyatlarıyla ilgili "Türkiye'de damak tadı değişti. Koyun eti ucuz ama tercih edilmiyor kokusundan dolayı, bunu da değiştirmek lazım" dedi...

WhatsApp Image 2023-04-10 at 12.43.00

Koyun etinin kokusu nasıl bastırılır, hangi baharatlar kullanılmalı, faydaları nelerdir vs. diye, haber kanallarında her konunun uzmanı “gazeteciler” sabahlara kadar tartışsa, gündüz kuşağında koyun eti ile yapılan yemekler temalı yarışma programları yayınlansa ve koyun eti tüketimi arttırılsa, hangi üretimle bunu karşılayacaksınız Sayın Bakan? Bakınız TUİK verileri;

Küçükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre %2,2 azalarak 56 milyon 266 bin baş oldu

 Hayvan sayıları ve değişim oranları, 2021-2022

Dünyada da gıda fiyatları artıyor, aracılar fiyatları arttırıyor vs. gibi gerekçeler bir yana, et fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni,  yem fiyatlarıdır. Öte yandan meraların ve tarım alanlarının amaç dışı kullanımı da bu maliyeti arttırıyor.

126 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi; …  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının yeni yerleşim yerlerinin tespitine ilişkin görev ve yetkileri saklı kalmak kaydıyla, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca resen belirlenerek ilgili kurumlara bildirilir. Bu belirleme yapılırken gereklilik bulunması halinde, 25/2/1998 tarihli ve 4342 sayılı Mera Kanunu ile 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanununun ek 16. maddesinde belirtilen alanlar da kullanılabilir.

Büyükşehir yasası ile birlikte, büyükşehirlerin kapsamındaki köylerin mahalle olması da hem tarım arazilerini hem de meraları amaç dışı kullanıma kurban etti. Mesele, ne koyun etinin kokusu ne de damak tadının değişimi Sayın Bakan!

Yıllardır uygulanan ithalat eksenli tarım politikaları, çiftçiyi köyünden üretimden koparan sosyal ve ekonomik şartlar DEĞİŞMELİ!

Tarıma sadece reyon fiyatından bakıp, dünyada da artıyor, marketçiler, aracılar, stokçular...vs. diyen bakış açısı DEĞİŞMELİ!

Sorumluların, sorumluluğu başkalarına yükleyip, bahanelerin arkasına saklanan vurdumduymaz tavrı DEĞİŞMELİ!

Şahsi alım gücünü referans alıp, açlık sınırı altındaki geliri görmezden gelerek “ucuz” etiketi yapıştırma duyarsızlığı DEĞİŞMELİ!

Hakikaten bütün derdimiz koyun etinin kokusu ve insanımızın damak tadının değişimi olsaydı, son derece romantik bir yaklaşım Sayın Bakan!