CHP’li Hasan Öztürkmen, Bayraktar’ın 22 seneden bu yana Ak Parti iktidarını desteklediğini iddia etti.

TBMM Genel Kurul’u haftalık çalışmalarını tamamlamadan, açıklanan “Buğday Fiyatları”nı tartıştı.

Muhalefet milletvekilleri, buğday fiyatlarının Perşembe gecesi saat 21.30’da açıklanmasına tepki gösterdi

Yapılan konuşmalarda, meclisin son günü gece yarısına yakın saatlerde açıklanan buğday fiyatlarını yeteri kadar tartışılamayacağı vurgulandı ve buğday fiyatlarının, “bir haksızlık” ve “emek hırsızlığı” olduğu anlatıldı.

Bu arada CHP’li Hasan Öztürkmen ’in, Ak Parti İktidarını 22 yıldan bu yana “destekleyen”, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ı istifaya davet etmesi, CHP’li milletvekilleri tarafından alkış aldı.

Hasan Öztürkmen, “Yirmi iki seneden bu yana Ak Parti iktidarını destekleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı, Çiftçileri temsil ettiğini iddia eden Sayın Şemsi Bayraktar’ı istifaya davet ediyorum. Üreticiyi temsil ediyorsa köylüyü temsil ediyorsa istifa etmeli.”

CHP Gaziantep milletvekili Öztürkmen, iktidarın açıkladığı buğday fiyatının, 10 lira 87 kuruş olan buğday maliyetini bile karşılamadığını vurguladı.

“Vatandaş kasabın önünden geçemiyor”

Öztürkmen ‘in konuşması Ak Parti’lileri sinirlendirdi.

Atılan laflara aldırmadan konuşmasını sürdüren Öztürkmen, Ak Parti iktidarının, “yerli üreticiyi bitirdiğini, Türk tarımını bitirmeye de ant içtiğini ve yemin ettiğini” iddia etti:

“Ak Parti iktidarı döneminde, Et ve Süt Kurumu güya tüketiciye, fakir fukaraya, dar gelirliye, memura, emekliye ucuz et yedirmek bahanesiyle et ithalatına başladı.

Et ve Süt Kurumunun kilosu 4 dolara yani 128 liraya ithal ettiği canlı hayvanlar soframıza en ucuz hâliyle 600 TL'ye geliyor.

Kurulan vurgun çarkıyla aradaki devasa kâr et baronlarının cebine girerken vatandaş yine kasabın önünden geçemez hâle geliyor.

Bir de bunun karkas et ithalatı var. Karkas et simsarları da Et ve Süt Kurumundan kilosu 250 TL'den aldıkları tonlarca, sayısız tır eti vatandaşa ucuz fiyatla satmak yerine el altından tüccarlara peşkeş çekiyorlar.

Et ve Süt Kurumu, ithal hayvan ve karkas etleri hangi büyük firmalara verdiğini sır gibi saklarken Rekabet Kurumu da ısrarlı sorularımıza ‘Bu konuda adı yolsuzluğa bulaşan 11 et firmasını incelemeye aldık’ diye cevap verdi. Ne zamandır? Altı aydır. Altı aydan beri inceleme altındaki bu firmalar neden açıklanmıyor? Yoksa bir ortakçılığınız mı var?

250 TL’ye getirdiğiniz karkas et nasıl oluyor da vatandaşın önüne gelene kadar 580 TL’ye çıkıyor?

Bugüne kadar bu Et ve Süt Kurumundan getirilen tonlarca tır etten kim ne kadar vurgun vurdu? Neden bu bir türlü açıklanmıyor. Bunların içerisinde Ak Parti’li eski milletvekilli ve Bakanların da ismi geçiyor yoksa ondan mı açıklamaktan çekiniyorlar?”

Tartışma başlıyor

Bu sözlere dayanamayan Ak Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, “İsim ver, öyle sallama, isim ver, kimmiş söyle ” diye bağırdı.

Daha sonra yaşananlar tutanaklara şöyle yansıdı.

HASAN ÖZTÜRKMEN (Devamla) – Neden oradan bağırıyorsun? Ortakçılığın mı var? Neden bağırıyorsun? Bak, senden başka hiç bağıran yoktur burada. Bir menfaatin mi var? Niye burada sesini çıkaran yok senden başka? Vır vır gene başladın oradan sen.

HASAN ÖZTÜRKMEN (Devamla) – Değerli dostlar, Bu hırsızlığa, vurguna ortak olmayın, vatandaş ucuz et yesin Kurban Bayramı öncesinde.

ABDULHAMİT GÜL (Gaziantep) –Kürsüde partimize yönelik kabul edemeyeceğimiz ifadeler söylenmiştir. AK PARTİ her yönüyle her açıdan temiz, hem siyasetiyle hem her yönüyle yolsuzlukla, haksızlıkla mücadele eden bir anlayıştır, bir siyasi harekettir.

MEHMET SATUK BUĞRA KAVUNCU (İstanbul) - Ben bir ziraat mühendisiyim, tarım ekonomisi okudum. Bitmekte olan bir tarımın üzerine böyle bir fiyatın açıklanması, buğday fiyatına yüzde 12 zam yapılması anlaşılabilir bir şey değil.

Dalga mı geçiyorlar?

ALİ MAHİR BAŞARIR (Mersin) – Şimdi bu saat itibarıyla bugün Meclis kapanacak, saat 21.30. Toprak Mahsulleri Ofisi 2024 buğday alım fiyatlarını açıkladı ve üzülerek söylüyorum ki buğdayın kuru arazideki maliyeti 10,6 TL ama ekmeklik buğday için 9,25 TL fiyat verdiler.

Dalga mı geçiyorlar; bu bir şaka mı merak ediyorum? Neden bu saatte açıklanıyor? Çünkü Meclis kapanacak, konuşulmayacak, yarın Meclis yok. Bu olacak şey mi?

Tarım Bakanı Beyefendi zamanından tasarruf etmek için her yere uçakla gidiyor, neden bunu sabah açıklamıyor, neden bu Mecliste tartışılmıyor? Ve üzülerek söylüyorum maliyet artışı yüzde 49 ama fiyat artışı yüzde 12. Yani bu çiftçi ne yapacak? Bu yakışmıyor bu ülkeye.

Tartışılması gereken bir fiyat ama maalesef ülkenin geldiği durum bu. Üzülüyoruz, kınıyoruz, yazıklar olsun diyoruz. (CHP sıralarından alkışlar)

SEZAİ TEMELLİ (Muş) – Bu fiyatları görünce önce ben “fake” bir haber olarak şaka gibi bir şey diye düşündüm fakat çay fiyatlarında da bu olmuştu. Yine, şimdi, bu saatte buğday fiyatları da aynı şekilde…