TCMB Açıkladı: Yıllık Enflasyon Gıdada Geriledi! TCMB Açıkladı: Yıllık Enflasyon Gıdada Geriledi!

Bu sistem, fırın tepsilerini yüklemek, fırına yerleştirmek, fırından çıkarmak ve vitrinlerde stoklamak gibi işleri yapabiliyor. Ayrıca, yapay zeka sayesinde gıda israfını azaltmada da kilit bir rol oynuyor. Bakisto, gün içinde ne kadar ekmek, kruvasan ve hamur işi talebi olacağını hesaplayarak bu ürünleri hazırlayıp doğru zamanlarda fırından çıkarıyor.

FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, kalifiye işçi sıkıntısının artmasıyla robotlara olan ilginin arttığını ve Bakisto'nun perakende ve ticaret gibi sektörlerde iş adımlarını otomatikleştirerek çalışanlara rahatlama sağladığını belirtiyor. Ayrıca, Bakisto'nun uygun şekilde programlandığında erken saatlerde otomatik pişirme yaparak çalışanların daha uzun süre uyumasına imkan tanıdığını ve gün içindeki verimliliği artırdığını vurguluyor.

Bu cobotun gıda israfıyla mücadelede de önemli bir rol oynadığını belirten Yiğit, Bakisto'nun yapayzeka sayesinde geçmiş verilere ve mevcut stoklara dayanarak unlu mamuller için günlük miktar gereksinimlerini ve en yoğun pişirme işleminin ne zaman yapılması gerektiğini tahmin ettiğini ekliyor.