Limonun ikinci durağı olan meyve-sebze halinde ise kilo fiyatı 4 liraya çıkıyor. Ancak, kentteki marketlerde bu fiyat 6 kat artarak 18-24 lira arasında raflarda yer alıyor.

Bakanlıktan Binlerce Ürüne 45 Milyon TL’lik Para Cezası! Bakanlıktan Binlerce Ürüne 45 Milyon TL’lik Para Cezası!

Adana Kabzımallar Odası Başkanı Mahsun Doğan, uzun süredir hal ve market fiyatları arasındaki büyük farklara dikkat çekerek, yetkililere marketlerde sıkı denetim uygulanması çağrısında bulundu. Doğan, bu durum nedeniyle üzgün olduklarını ve tüketicilere halden daha yüksek fiyatlarla limon sunamadıklarını ifade etti. Ayrıca, "Halden 4 liraya çıkan limonun fiyatı, markete gidene kadar 6 kat artıyor. Biz buna anlam veremiyoruz. Yetkililere defalarca seslenmemize rağmen hala neden denetim yapılmıyor? 4 liraya sattığımız limonu tüketicinin, en fazla 7 liraya alması gerekirken 24 liraya almak zorunda kalıyorlar. Oysa bu oranda artış olmaması lazım. Denetim olsun ki tüketici limonu daha uygun fiyata alabilsin. Bu şekilde hem tüketici hem de üretici mağdur oluyor" dedi.

Hal esnafı İsmail Gündüz de market ve hal arasındaki bu yüksek fiyat farkının vatandaşa haksızlık olduğunu belirtti ve yetkililerden gereken önlemlerin alınmasını talep etti. Gündüz, "Biz 3-4 liraya satış yapmakta zorlanırken marketler fahiş fiyatlara satıyor. Yetkililerin bu durumu sıkı bir şekilde takip etmesini istiyoruz. Üreticiler olarak bu durumdan şikayetçiyiz" şeklinde konuştu.