Badem ağacı, daha yaygın adıyla bilenen badem yenilebilir tohumlardır. Badem, Ortadoğu’ya özgüdür ama günümüzde en büyük üreticisi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Badem etkileyici bir besin değerine sahiptir. İçinde elyaf, protein, yağ, E vitamini, Manganez, Magnezyum ve yeterli miktarda bakır ve B vitamini içermektedir.

Badem antioksidan kaynağıdır

Badem harika bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, hücrelerdeki moleküllere zara verebilecek ve iltihaplanmaya, yaşlanmaya ve kanser gibi hastalıklara ve özellikle strese karşı korunmaya yardımcı olur.  Bademlerde ki güçlü antioksidanlar büyük ölçüde kabuklarının kahverengi tabakasında yoğunlaşır.

Badem E vitamini açısından yüksektir

Badem içinde en çok E vitamini barındıran gıdaların başında gelir. E vitamini vücutta hücre zarlarında bulunur ve hücreleri hasardan korur.

Badem kan şekerini kontrol etmede yardımcı olur

Badem, birçok insanın yeterince alamadığı bir mineral olan magnezyum açısından oldukça yüksektir. Yüksek Magnezyum alımı metabolik sendrom ve tip 2 diyabet için önemli faydalar sağlar.

Kolesterol seviyesini düşürür

Günde bir veya iki avuç badem yemek kolesterolde hafif düşüşlere yol açarak potansiyel kalp hastalığı riskini azaltıyor.

Takviye Gıda Skandalı: 2 Ölü, 100’den Fazla Hasta! Takviye Gıda Skandalı: 2 Ölü, 100’den Fazla Hasta!

Badem açlığı bastırır, tok tutar

Badem protein ve lif bakımından oldukça yüksektir. Hem proteinin hem de lifin tok tuttuğu bilinmektedir. Ara öğünlerde bir avuç badem yemek hem tok tutar hem de kilo vermeye yardımcı olur.