Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Her yıl kurban bayramına aylar öncesi hazırlık yapılır fiyatlar değerlendirilir sonra satın alınırdı. Hem yetiştirici açısından hem de kurbanlık alanlar açısından bir sirkülasyon oluşurdu. Gel gelelim 2024 yılı kurban bayramı hazırlıklarına bakınca bu etkileşimi ne yetiştirende ne de kurbanlık almak isteyenlerde göremiyoruz.

Yüksek seyreden enflasyon rakamları vatandaşın alım gücünü yavaşlatmanın ötesinde durdurma noktasına taşıdı.  Yetiştirici tarafından baktığımızda ise aylarca gözü gibi bakarak kurbanlıklarını belli bir seviyeye getirdi. Emeklinin kurbanlıklara yetmeyen maaşı, memurun 1 aylık maaşına verip sonra 29 gün borçlarla uğraş vermesi gibi konu başlıkları kurbana bu sene ilgiyi azalttığı görülüyor. Kurbandan kurbana et yiyoruz deyimi de mazide kalmak durumda.

Her yıl Diyanet işleri Başkanlığı başta olmak üzere bazı dernek ve kuruluşlar kurban fiyatı açıklayarak kurban bağışı faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bu sene bağış yapan sayısında da çok ciddi azalma olduğu bilgileri geliyor. Açıklanan fiyatların bazıları piyasa şartlarına uymayacak şekilde düşük. Bu her kurbanda görülen aldatma ve dolandırıcılık ya da bağış sahibini yanıltıcı uygulamaların bu yıl daha da artabileceği endişesini çoğaltıyor.

Öte yandan geçtiğimiz gün Et ve Süt Kurumu Brezilya ve Uruguay’dan Mersin limanına 15 günde iki gemi ile 43 bin baş sığır getirdi. Bu gelen ithal sığırların 6 bini kurbanlık olarak Kızılay ve vakıflara verildi. İç piyasada kurbanlık fiyatların yüksek olması nedeni ile bazı dernek ve kuruluşlar bile kurban fiyatlarını aşağıda tutabilmek adına ESK dan dan talepte bulunması ve alması alın teri ile üretim yapıp kurbanlık satmaya çalışan besiciyi bir kez daha sekteye uğrattı.

Hayvancılık yapan üreticilere yıl boyunca ithalatla vurulan darbe, kurbanlık ithalat ile kurbanda bari para kazanalım ümitlerini de yok etmiş görünüyor.

Biz vatandaşlara da, zirai üretimde ve hayvancılıkta bu ülke potansiyelini değerlendiremeyen, harekete geçirip üretimi arttıramayan; üreticinin kazanamadığı, tüketicinin de satın alma gücünde olmadığı garip bir ortamı yaratan, adeta tek hedefleri üreticiyi yok etmek, tüketiciyi de gıdaya erişimini zorlaştırmak olduğu görüntüsü veren “yetkilileri” bu başarılarında dolayı kutlamak kalıyor.

Sonuç; kurbansız, Kurban Bayramınız kutlu olsun!