Bu köşede değişik zamanlarda AK Parti’nin kendi kuruluş felsefesinden uzaklaşarak başka bir istikamete yöneldiğine ilişkin önemli eleştirilerde bulundum...

mehemt çatakçı 8555

Mehmet Çatakçı 

Halen de bu görüşlerimi muhafaza ediyorum, eğer AK Parti kendi makuliyet çizgisine dönemezse hem uzun vadede kurumsal kalıcılığını sağlayamaz hem de herkesin kendisini güvende hissedeceği bir huzur ortamı inşa edemez.

Özellikle son beş yılda AK Parti’de yaşanan istikamet savrulması, Türkiye’yi ekonomide, hukukta, özgürlüklerde bizzat kendisinin sağladığı kazanımları bile heba eden gerileyişi beraberinde getirmiş bulunuyor.

28 Mayıs sonrasında muhalif kesimler dahil herkes için, seçimden bir kez daha başarı ile çıkmış bir AK Parti iktidarının son yıllarda izlediği iktidar tarzında bir değişiklik olup olmayacağı merak konusuydu. Bu açıdan bakıldığında, iktidar cenahında yaşanan vitrin değişikliklerinin “Acaba AK Parti gerçek kimliğine geri mi dönüyor” şeklindeki bazı soruları gündeme getirdiğini de belirtmek gerekiyor.

Esas itibariyle derin ekonomik krize, yoksulluğa, yolsuzluk ve hukuksuzluk algısına rağmen sandıkta toplumun onayını almış bir iktidarın mevcut uygulamalarından vazgeçmesini beklemek de çok mantıklı olmayabilir. Ayrıca, “Faiz sebep, enflasyon sonuç” politikalarına milletin bir itirazı yoksa, iktidar neden değişim ihtiyacı hissetsin ki…

Ama öyle anlaşılıyor ki AK Parti’nin de bu politikalara bir itirazı varmış ki ekonominin başına Mehmet Şimşek’i getirerek rasyonel politikalara dönüş adımı attı. Birileri bunun sadece bir görüntüden ibaret olduğunu, dolayısıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar savunduğu politikalardan asla geri dönmeyeceğini söyleyebilir, nitekim bu konuda çok sayıda eleştiri de var zaten...

Ancak hemen belirtelim, Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece kabinede Mehmet Şimşek, Hakan Fidan, Ömer Bolat ve Ali Yerlikaya gibi makul isimlere yer vermekle yetinmedi, Meclis Başkanlığına Numan Kurtulmuş’u ve en önemlisi de partide doğrudan Erdoğan’ı temsil eden Genel Başkan Vekilliği makamına Efkan Ala’yı getirerek önemli bir değişim adımı atmış oldu.

Ulaştırma Bakanlığına atadığı isim ise TCK Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu hem çalışkanlığı ile hem de dürüstlüğü ile tanınan bir şahsiyettir.

Deprem bölgesinde sergilediği o muhteşem çalışma halen gözler önündedir.

Ulaştırmanın başına geçmesi Türkiye için hem bir şans hem de bir kazanımdır.

YENİ BAKAN YARDIMCILARININ ATAMALARI İSABETLİDİR....

İç İşlerine atanan 2 Bakan Yardımcısı önemlidir.

Mehmet Aktaş ve Münir Karalioğlu.

Mehmet Aktaş Emniyet Genel Müdürlüğünden oraya geldi.Konuyu iyi bilen tecrübeli bir isim.

Münir Karaalioğlu ise valilkten geliyor.Türkiye'nin en önemli illerinde valilik yaptı.Tecrübeli ve abi pozisyonundadır.

Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakan Yardımcılığına atanan Zafer Tarikdaroğlu Bürokrasiyi iyi bilen tecrübeli bir isism.

Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakan Yardımcısı olarak atanan Ahmet Aydın Meclis Başkanvekilliği yapmış tecrübeli bir isim.

Gençlik Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılığına yeniden atanan Hamza Yerlikaya spordan gelen bir isimdir.İsabetli olmuştur.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına yeniden atanan Nadir Alpaslan isabetli bir karardır.

Daha önceki yıllarda bu görevi başarı ile yürütmüştür.

Sağlık Bakan Yardımcılığına yeniden atanan Şayip Birinci bu Baknlık için bir şantır.

Yıllardır Bakanlık içinde her kademede görev yapmış,tecrübeli bir isimdir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanan Osman Bozan gerek siyaset sahnesinde gerek çevresinde dürüst ve çalışkan olarak bilinir.Bu görev en iyi şekilde yürüteceğine inancım tamdır.

Milli Savunma Bakanlığında Alpaslan Kavaklı'nın yeniden Bakan Yardımcısı olarak atanması sevindiricidir.TBMM ile Bakanlık arasında köprüdür.En kritik görevi yapmaktadır.

Milli Eğiti Bakanlığına getirilen Prof.Dr.Yusuf Tekin uzun yıllar MilliEğitim Bakanlığı Müsteşarlığı yapyı.Eğitimin her kademesini en iyi bilen bir şahsiyettir.

Eğitimi rayına oturtacağına inanıyor kendisine başarılar diliyorum.

Atanan Bakan Yardımcılarından ikisini iyi tanırım.

Kemal Şamlıoğlu ve Nazif Yılmaz Bakanlığı ve eğitimi iyi bilen eğitime katkıları olacak akademisyenlerdir.

Adalet Bakanlığı  Bakan Yardımcılığına atanan Ramazan Can TBMM gösterdiği o çalışkan tutumunu bakanlıkta da göstereceğine eminim.

Tarım Orman Bakanlığı Bakan Yardımcılığına yeniden atanan Veysel Tiryaki

Ankara Altındağ Belediyesinden yakın tanıdığım bir isimdir.Çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile Ankara halkı biliyor.AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanlığın bu isimle alabilir.

Bu Bakanlara ve Bakan yardımcılarına başarılar diliyorum.