6 Şubat 2023 sabahı Türkiye derinden yaralandı.

6 Şubat 2023 sabahı Türkiye derinden yaralandı. 11 ilde yaşanan deprem güzel Anadolu’muzu derinden etkiledi. Depremin ardından 85 milyon tek yürek oldu. Deprem bölgesine yardım için seferber oldu.  Anadolu’muzun cefakâr ve fedakâr insanları yine birbirine kenetlendi. Deprem bölgesinde yaşanan acılara hep birlikte göğüs gererek acıları acılarımız oldu.

Depremin ardından yardım seferberliği sevinç gözyaşlarımız oldu. İşte Anadolu! İşte Türkiye! dedik.  Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yardımlar depremzedelerimizin yarasını sarmaktan ziyade birlik olmamızı ve güç olmamızı gösterdi. 

Bundan sonraki süreç ülkemiz için çok önemli. Bu depremden ders çıkarmak ve adımları ona göre atmak gerekir. Artık imar barışı affı gibi konular gündeme gelmemeli. Sağlam binalar yapılarak gelecek nesillerimizi tehlike altına atmamalıyız.  Kırk binden fazla canımızı depremde kaybettik.  On Üç milyondan fazla insanımız bu felakette yara aldı. Bu acıları tekrar görmemek ve yaşamamak için önlemler alınmalı. Alınan veya alınacak olan bu önlemler ise siyasete alet edilmemelidir.

Özellikle verimli tarım arazileri üzerine inşaat yapmak gibi durumlardan kaçınmamız ve teklif bile etmemeliyiz. Atalarımız nasıl ki zemini sağlam tepeleri seçip düz alanlarda tarım yaptı ise yine aynı şekilde yapabilir ve birlikte büyüyüp birlikte güç olabiliriz. Artık geçmişten ders çıkarmamız gerekir. Bizler yedi yüz sene önceki ecdadımız ile nasıl gurur duyuyorsak bizden sonraki gelecek nesillerde bizlerle gurur duyabilmelidir. Gün birlik günü beraber olma günüdür. Bu güçlü birliği her zaman devam ettirmek gerekir. Acı olayları beklemeden herkes birbirine kucak açmalı!  Bu konuların da Siyasete malzeme olmaması gerekir.

Kalın sağlıcakla.