Ben hep hukukun üstünlüğünü savunup, hukuk olmayan devletler yönetilemez ve çöker demişimdir.

Mehmet Çatakçı

Son dönemde ahlaki çürüme ve yozlaşmanın ortaya çıkardığı öylesine bir kirlilik yaşıyoruz ki bu durumu normal bir akılla izah etmek ne yazık ki mümkün değil.

Normal bir hukuk devletinde asla konuşulması bile düşünülmeyen bir kirlilik var ama devletin kurumları dahil herkes sadece seyrediyor. Özellikle son beş yılda yaşanan hukuksuzlukları, sokakları istila eden uyuşturucu trafiği ve baronların hesaplaşmalarını, ortalığa saçılan kara paraları alt alta topladığımızda kelimenin tam anlamıyla korkunç bir manzara ortaya çıkıyor.

İşte en son ‘Fatih Terim Fonu’ olarak bilinen futbol dünyasının ‘saadet zinciri’nde iç edilen milyon dolarlar… Sahtekarla tamahkarın bir araya geldiği skandalda yaşananlar, kimin elinin kimin cebinde olduğu belli olmayan karanlık filmlere taş çıkartacak kadar vahim.

İşin içinde vergiden kaçırılan milyon dolarlar var, kayıt dışına çıkarılan büyük meblağlardaki paraların ‘tefeci’ sermayesi olarak kullanılmak üzere  toplandığı iddiaları var… Ama paraların kimlere gittiği de belli değil.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Dilan-Engin Polat çifti üzerinden gündeme gelen bir ‘şımarık zenginlik’ hikayemiz var. Gerçeğin aslı nedir henüz bilmiyoruz, sanıldığı gibi sadece bir ‘şımarıklık’ filminden ibaret midir, yoksa arkasında başka karışık işler mi vardır belki zamanla öğreneceğiz ya da hiç öğrenemeyeceğiz.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ‘Fatih Terim Fonu’ olarak gündeme gelen dolandırıcılık davasına tepki göstererek Bahçeli’nin sözlerinin altına imzamı atıyorum, kesinlikle bu ülkenin toplumsal ve siyasi bir arınmaya ihtiyacı var. Hukuk devletinde kim dolandırıcılık yapmışsa, kim yolsuzluğa bulaşmışsa, kim mafyatik ilişkilerle toplumun huzurunu kaçırmışsa, kim birilerinin malına çökmüşse ve de kim cinayet işlemişse yargı önünde hesap vermek zorundadır. Zira hukuk devletinde işler böyle yürür ve de böyle olmak zorundadır.

Ama ne yazık ki bu ülkede hukuk dışına çıkanlardan, gerçek anlamda hesap sorulamadığı için her zaman yaptıkları yanlarına kar kalıyor ve hiçbir şey olmamış gibi ayın yolda yürümeye devam ediyorlar.
Eğer bir hukuk devleti olsaydık Türkiye, kara para aklama, yayılma ve

 “Toplumsal arınma, siyasi aklanma artık ertelenemez” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin sözlerinin altına imzamı atıyorum, kesinlikle bu ülkenin toplumsal ve siyasi bir arınmaya ihtiyacı var. Hukuk devletinde kim dolandırıcılık yapmışsa, kim yolsuzluğa bulaşmışsa, kim mafyatik ilişkilerle toplumun huzurunu kaçırmışsa, kim birilerinin malına çökmüşse ve de kim cinayet işlemişse yargı önünde hesap vermek zorundadır. Zira hukuk devletinde işler böyle yürür ve de böyle olmak zorundadır.

Ama ne yazık ki bu ülkede hukuk dışına çıkanlardan, gerçek anlamda hesap sorulamadığı için her zaman yaptıkları yanlarına kar kalıyor ve hiçbir şey olmamış gibi ayın yolda yürümeye devam ediyorlar.
Eğer bir hukuk devleti olsaydık Türkiye, kara para aklama, yayılma ve terörizmin finansmanına karşı yeterli mücadele vermediği için Mali Eylem Görev Gücü (FATF)’ın ‘gri liste’sinde yer almazdı.

Eğer bir hukuk devleti olsaydık, memleketin sokakları uyuşturucu baronlarının hesaplaşma alanına dönüşmezdi.

Eğer bir hukuk devleti olsaydık, kimse eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’i Ankara’nın göbeğinde güpegündüz öldürmeye cesaret edemezdi. Ama öldürüldü ve arkasındaki güçleri hala bilmiyoruz…

Eğer bir hukuk devleti olsaydık, ülkede her türlü kirli işlere bulaşanların siyasetçilerle çektirdikleri boy boy fotoğraflar böylesine ortalığa saçılmazdı… Neyse ki şimdi bu kirliliklerle mücadele eden bir İçişleri Bakanımız (Ali Yerlikaya) var, buna da şükür.

Eğer bir hukuk devleti olsaydık, Türkiye Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün ‘Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 180 ülke arasında 101. Sırada

Eğer bir hukuk devleti olsaydık, anayasamızda değişiklik yaparak iç hukukumuzun bir parçası haline getirdiğimiz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları konusunda ‘tanımıyoruz da uygulamıyoruz da’ diye meydan okumazdık.

YENİ MODA SAVCI ODASINDA RESİM ÇEKTİRMEK…

Türkiye nelerle uğraşıyor.

Savcı odasına girmiş bir avukat öyle bir poz veriyor ki bu poza karşılık da şunu diyiyor. Ben kazanırım.

Demek ki bundan sonra davası olan vatandaş böyle avukat arayacak. Nerden nereye geldik beyler.

Ben utanıyorum…