Yılın bitmesine sayılı günler kala emekli, memur, işçi, herkes zammını alacak. Ya alın teri ile üreten çiftçi, üretici ne alacak? Gecesini gündüzüne katan, emek veren alın teri ile geçimini sağlamaya çalışan çiğ süt üreticisi ne olacak?

2024’e sayılı günler kaldı. Ülkede bir taraftan asgari ücret zammı konuşulup, değerlendirilirken, üreticinin sütü ile ne dertlenen var, ne renkli ekrana yansıtan, ne de bu konuyu gündeme getiren sivil toplum örgütlerinin başkanları…

Üretici, bu ülkenin 3.sınıf vatandaşı mı? ‘Yoksa ne yaparsa yapsın kendi haline bıraktık ‘mı diye bakılıyor? Oysa bugün aldığımız bütün proteinleri onlar üretiyor. Bu faydalı proteinleri üreten üretici için biz neden adım atmıyoruz?

Yem fiyatlarına ardı ardına zamlar gelmeye devam ediyor. Girdi maliyetleri her kalemde artıyor. Sadece yem değil, elektrik, su, bakım giderleri gibi birçok kalem var. Bu giderlerin altında da üretici eziliyor. Bu kalemlere de asgari ücret zammı ile beraber her biri katlanarak artacak.

Bu kalemlerde enflasyon var da çiğ süt üretimi yapana, üretene enflasyon yok mu? Üreticinin Çiğ süt fiyatı enflasyona hiç uğramıyor mu?

Bu ülkenin temel değerlerini oluşturan üreticiden vazgeçersek, masanın bir ayağı sekteye uğrayacağı gibi geç kalındığında ne üreten bulacağız, ne de damızlık hayvan!

Bir önceki hayvancılık krizinde TÜİK verisine göre 672 bin hayvan kesildiği kayıtlara geçmiş fakat bu rakam 1 milyondan fazlaydı. Kalan damızlık anneleri de çiğ süt fiyatını güncellemeyerek kaybederiz. Bu işin sorumlusu kim? ya da kimler olacak?

Çiğ Süt Desteği Nerede kaldı?

Bir başka konu ise 2024 tarımsal destekler bakanlık tarafından artırıldı. Peki, çiğ süt desteği nerede kaldı? Çiğ süt desteğinin fiyatının artırılmasına yönelik Tarım ve Orman Bakanlığının bir çalışması var mıdır? Bu konu üreticinin kamuoyunda en çok merak ettiği konulardan biridir. Çiğ süt desteğine verilen 50 kuruş enflasyonun en dibinde kaldı.

Bu durumlara sessiz kalmak, gerekli iş ve işlemleri yapmamak vebal değil midir? 2.5 milyondan fazla üreten çiftçinin vebali bu işi yapmayanın, duymayanın ve umursamayanın omuzundadır.

Seçim yaklaşıyor. Bildiğiniz gibi köyler mahalle oldu. Bu mahallelerde yaşayan her bir birey ve bireyler üreten çiftçidir. Siz şimdi onlara bakmazsanız onlarda size günü, vakti, saati geldiğinde bakmayacaktır. Benden söylemesi…