Sevgili Okuyucular, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, toprağın bereketini sağlayan ve insanlığın gıda ihtiyacını karşılayan çiftçilerin önemini anlamak için bizlere fırsat sunuyor. Türkiye'de ve dünyada çiftçiler, her gün karşılaştıkları zorluklarla büyük bir öz veri ile mücadele ederken, toprağa olan sevgileri ve bağlılıklarıyla büyük bir gayretle çalışıyorlar.

Türkiye'de, çiftçilerimiz tarımın zorlu koşullarıyla başa çıkmak için gece gündüz demeden çalışıyorlar. İklim değişiklikleri, su kıtlığı, artan maliyetler ve pazarlama sorunları gibi bir dizi zorlukla karşı karşıya kalıyorlar. Yükselen enflasyon karşısında doğan yüksek girdi maliyetleri çiftçilerimizin, yetiştiricilerimizin ne yazık ki belini büküyor. İşlerine devam edebilmek için büyük bir savaş veriyorlar.

Ancak, bu zorluklar karşısında bile yenilmeyen çiftçilerimizin azmi ve direnci, ülkemizin tarımsal potansiyelini korumak ve üretim devamlılığını sağlamak için devam ediyor.

Dünya çapında, çiftçilerin yaşadığı zorluklar giderek artıyor. İklim değişikliği, tarım alanlarını etkileyen doğal afetlerin sıklığı ve yoğunluğu artıyor. Ayrıca, küresel gıda talebinin artmasıyla birlikte, çiftçilerimiz daha verimli olmak zorunda kalıyorlar.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa’da birçok ülkede çiftçilerin eylemlerine tanık olduk. Avrupa’da çiftçiler seslerini duyurmak için kamu binalarının önlerinde toplandılar. Yaşadıkları ekonomik zorluklara devletlerinin kalıcı çözümler getirmesini talep ettiler.

Avrupa Birliği, onların taleplerini dinledi ve çiftçilere destek olacaklarını, tarım sektörünün yapısal zorluklarını ele alacaklarının sözünü verdi. Eylem süresi boyunca çiftçiler çalışmadıkları için Avrupa, üretim ve gıda tedariki ile ilgili birçok problemle karşı karşıya kaldı.

Peki, bizler bu süreçten ne anlamalı ve ne çıkarmalıyız?

Çok değerli üreticilerimiz, bize hayat veren, gıda veren toprağı terk ederlerse bunun acı bedelini sadece onlar değil, tüm insanlık ödemek zorunda kalır. Onları yokluğu, üretimin yokluğu ve dolayısıyla gıda yokluğu demektir.

Unutmayalım ki, çiftçilerimiz toprağın kıymetini bilen kahramanlardır. Onların çalışmaları, gelecek nesillere daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir dünya bırakma yolunda önemli bir adımdır.

Saygılarımla,