Türkiye’de üretmek yetiştirmek her geçen gün zorlaşıyor. ‘Ülken İçin Üret’ ya da ‘Sen Üret ki Yeter’ diyoruz. Gel gelelim üretim yapmak için yetiştirici mücadele veriyor ama bu konuda engeller var bu engellerin kaldırılması gerekiyor. Anadolu coğrafyasında üretim yapmak hem kolaylaşıyor hem de teknik nedenlerden dolayı zorlaşıyor/zorlaştırılıyor...

WhatsApp Image 2023-04-12 at 18.33.35

Koyun keçi yetiştiricisinin sahada önemli yaşadığı sorunların başında mera alanları geliyor. Bildiğiniz gibi hayvancılıkta ciddi sorunlar var. Bu sorunların en başında et ve süt üretimi teşkil ediyor. Bir taraftan bu sorunların çözümü ile iştigal olunurken diğer taraftan unuttuğumuz bir şey var ki meralardan alınan ücret. Küçükbaş hayvan yetiştiricisini zora sokuyor. Küçükbaşta bildiğiniz gibi koyun başına 50tl destek ödeniyor. ‘Sen Üret yeter’  diyoruz 50tl desteği veriyoruz.

Diğer taraftan ise küçükbaş yetiştiricisine merayı kullanıma açıyoruz. Hayvan başına mera kullanımından dolayı 30tl geri istiyoruz. Bu 30tl yi mera kullanımı için aldığımızda küçükbaş yetiştiricisine 20tl destek vermiş oluyoruz. Küçükbaş desteğini bu durumda ya artırmamız gerekiyor. Ya da meralardan hayvan başına 30tl kimi yerde 50tl alınan ücretlerin geriye çekilmesi ya da cüzi bir ücret alınması gerekiyor.  Önümüzde bir kurban bayramı var. Bayramda yetiştirici, kurbanlıkları görücüye çıkaracak. Bu hayvanlar görücüye çıkmadan iyi beslenmesi gerek bu mera konusunun ivedilikle çözüme bağlanması gerekiyor.

Çünkü hayvancılığın girdi maliyetleri oldukça yüksek. Bu yüksek maliyetlerine birde mera ücretleri bindiğinde yetiştiren yetiştirdiğinden bir şey kazanamıyor.

Küçükbaş hayvanların olması gereken 4 adet aşısı var ve bu aşıların 1 adet fiyatı 5 TL.  Yani anlayacağınız yüzde 500 gelen zamlar yüzünden verilen destek yetiştiricinin yaralarını sarmıyor.

Yetiştiriciler gelen zamlardan dolayı yem maliyetini karşılayamıyor, hayvanlarının maliyetini karşılayamayan yetiştiriciler, hayvanlarını satıp veya kesip işi bırakmayı tercih ediyorlar.

Haliyle tüm bunlar et fiyatlarına yansıyor. Üretici memnun olmayınca halk da maalesef kırmızı etten mahrum kalıyor…

Kalın sağlıcakla.