Süt Krizi her geçen gün büyüyor ve tedbir alınmazsa büyümeye de devam edecek. Çarkın ilk ve en önemli parçası olan üretici ne yazık ki mağdur durumda. Enflasyonla birlikte yem ve girdi maliyetlerine gelen zamlar üreticiyi zorluyor...

editör yazı yeni post

Tüm bu maliyetlere zam gelirken gel gelelim üreticinin süt satış fiyatı hala aynı. En son Ulusal Süt Konseyi tarafından 15 Ekim 2022 tarihinde 8.50 lira olarak belirlendi. Fakat hiçbir giderin maliyeti 15 Ekim 2022 tarihinde ki gibi değil.  Bütün masraflar arttı ve de artmaya devam edecek.

Maliyetleri karşılayamayan üretici ne yapıyor derseniz, ya işletmesini kapatıyor ya da damızlık annelerini kesime gönderiyor. Tüm bunlar hayvancılık sektörünün gelecekte büyük yaralar alması demek. Anne damızlıkların kesilmesi, buzağının, sütün olmaması demektir.  Süt olmazsa süt ürünleri de olmaz haliyle. Tereyağı, ayran, yoğurt gibi gıdaları gelecekte ya fiyat artışı nedeniyle almakta zorlanacağız, ya da yokluğunu yaşayacağız.

İşletmelerini kapatmak zorunda kalan üreticinin yokluğu da neye sebep olur derseniz, yine gelecekte bu işi yapan insan sayısının hayli azalmasına diyebiliriz. Teşvik olmadığı için genç nesil bu mesleğe ilgi duymuyor. Var olan üretici de işletmesini kapatırken hayvancılık sektörü kapatılmaz bir yara almak üzere.

Geç olmadan Tarım ve Orman Bakanlığının ve Ulusal Süt Konseyi’nin üreticiyi küstürmeden çözüm yolu bulması elzemdir. Aksi takdirde üretim sıkıntısının maliyetini sadece ilgili kurumlar ve kuruluşlar değil tüm ülke olarak ödemek zorunda kalacağız.

Üretim yapmak, ne bayramı, ne seyranı, ne de seçimi beklemez…